Öncelikle bu hastalığın ne anlama geldiğini bilelim ki etrafımızda yaşayan bu hastalığa duyarsız kalmayalım. MS ( MULTİPLE SKLEROZ ) hastalığı nedir ? Belirtileri nelerdir ? Tedavi yöntemleri nelerdir ? gibi… Hadi inceleyelim!

MS HASTALIĞI(MULTİPLE SKLEROZ) NEDİR ?

Kişinin bağışıklık sisteminde çıkan bozuklukların sonucu beyin ve omurilikte çok sayıda plakların oluşması ile ortaya çıkan bir durumdur. Bu durumda çıkan sorunlara genel olarak örnek vericek olursak hastalıkta görme, kas kontrolü, denge ve diğer vucüt fonksiyonlarda birçok sorunlara neden olabilir.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

MS hastalığının belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir. Kiminde optik sinir kılıfının hasarlanmasına bağlı olarak renk parlaklığının azalması gibi şikayetler olurken kimin de kalıcı görme kaybı söz konusu olabilir. Genelde görülen belirtiler uyuşma, karıncalanma , iğnelenme, kol ve bacak taraflarında görülen aşırı yorgunluk, denge kaybı, yürüme zorluğu, hareket bozuklukları, kısmi felç, konuşma zorluğu, boşaltım sorunları (idrarı tutamama, tutukluk , sık idrara çıkma gibi) , ani duygusal değişimler, güçlükle artan baş ağrıları, hafıza- bellek sorunları, duyum olarak işitme kaybı, görme kaybı (geçici-kalıcı görme kaybı, çift görme)dir. MS hastalığı atak ya da ataksız olabilir. Atak olup olmamasına göre farklı tedaviler yöntemleri uygulanabilir. Belirttiğimiz belirtiler başka nörolojik hastalıkların habercisi olabileceği için nöroloji doktorlar tarafından yapılan testler sayesinde hastalığın teşhisi konularak tedaviye başlanır. MS hastası olan kişiye atak sırasında 3 ila 10 gün boyunca damar yolundan kortizol tedavisi uygulanır. Bazı vakalarda oral tedavi de uygulanabilir. İlaç aldıkları zaman tuz ve karbonhidrat gibi besinlerin yenilmemesi gerekir. Çünkü tuzlu besinler insanda ödem oluşturduğu için hastalara zorluk çıkarabilir. Atak sayısının azaltılması ve bağışıklık sisteminin düzelmesi için doktorlar tarafından özel reçete ile ilaç verilebilir. Şunu hiçbir zaman unutmayalım, erken tanı hayat kurtarır.

KADINLARDA MI ERKEKLERDE Mİ DAHA FAZLA GÖRÜLÜR?

Araştırmalara göre erkeklere oranla kadınlarda 2 kat daha sık görülmektedir.

İLK KEZ TANI NE ZAMAN VE KİME KONULMUŞTUR ?

SAINT LIDWINA

1421 yılında 15 yaşındaki Saint Lidwina Hollanda Schidam ‘ da kayak yaparken aniden felanaşarak yere düşer ve bu düşme sırasında bir kaburgasını kırar. Bu düşme olayı onun hastalığının ilk işareti olur. Hastalığı hızlıca ilerleyerek her iki bacağı da paralize olur. Tıp tarihçilerine göre Saint Lidwina bu hastalığı taşıyan ilk kişidir ve böylece bu hastalık ilk kez kayıtlara geçmiştir.

MS HASTALIĞI ÖLÜMCÜL MÜDÜR ?

MS hastalığı ölümcül veya bulaşıcı değildir. Anne veya babadan çocuklarına bu hastalık geçmez.

ÖNE ÇIKAN GÖRSEL:

https://www.google.com/url?sa=i&url=http%3A%2F%2Fmevabakimevi.com.tr%2Ffizik-tedavi%2Fmultipl-skleroz%2F&psig=AOvVaw1rzNHSke7eEoppRtWhEmUe&ust=1608064067707000&source=images&cd=vfe&ved=0CAkQjhxqFwoTCNiq79Knzu0CFQAAAAAdAAAAABAD

GÖRSEL

https://www.google.com/search?q=ms+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1&tbm=isch&ved=2ahUKEwja25_gjM7tAhULQBoKHQMSBFQQ2-cCegQIABAA&oq=ms+hastal%C4%B1%C4%9F%C4%B1&gs_lcp=CgNpbWcQAzIECCMQJzIECCMQJzIECAAQQzICCAAyAggAMgIIADICCAAyAggAMgIIADICCABQ-hNY-hNgxxZoAHAAeACAAeIBiAHiAZIBAzItMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=m67XX5qiDYuAaYOkkKAF&bih=600&biw=1366&rlz=1C1SQJL_trTR782TR782&hl=tr

TARİHÇE:

https://www.medikaynak.com/t/noroloji/multipl-skleroz/ms-tarihcesi

YAZI:

https://www.anadolusaglik.org/blog/ms-hastaliginin-belirtileri-ve-tedavisi