P53 geni, tümör proteini p53 adı verilen bir proteini yapmak için talimat barındıran bir gendir. Bu protein, hücrelerin büyümesini ve bölünmesini kontrol altında tutan ve kanser oluşumunu önleyen bir tümör baskılayıcıdır. P53 proteini, vücudun bütün hücrelerinde hücrenin çekirdeğinde DNA’ya bağlı olarak bulunur.

Hücredeki DNA, zararlı ajanlar tarafından hasara uğradığında, p53, DNA’nın tamir edilip edilmeyeceğine veya hasarlı hücrenin ölüp ölmeyeceğine karar verir. DNA tamir edilebilirse, p53 hasarı gidermek için diğer genleri aktive eder. DNA tamir edilemezse, p53 hücrenin bölünmesini durdurur ve hücrenin ölmesine (apoptoz) neden olur. Böylece, mutasyona uğramış veya hasar görmüş DNA’nın bölünmesini engelleyerek, p53 tümör gelişmesini önlemeye yardımcı olur. P53, hücre bölünmesini düzenleme ve tümör oluşumunu önleme açısından çok önemli olduğu için “genomun koruyucusu” olarak adlandırılmıştır.

P53 geni, insan kanserlerinde en sık mutasyona uğrayan gendir. Bu mutasyonlar, p53 proteinin tümör baskılayıcı işlevini azaltan veya ortadan kaldıran değişikliklere neden olur. Bu değişiklikler, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünmesine ve tümör oluşturmasına izin verir. P53 genindeki mutasyonlar, meme kanseri, mesane kanseri, baş-boyun kanserleri, yumurtalık kanseri gibi birçok kanser türünde görülür. P53 genindeki mutasyonlarla ilişkili kanserler, daha agresif, tedaviye dirençli ve tekrarlama riski yüksek olma eğilimindedir.

Bazı besinler bu genin protein sentezini arttırıyor.

🍶Çörek otu yağı (timokinin)
🥬Brüksel lahanasi (sülfürofan)
🍇Siyah üzüm(resveratrol)
🌼Papatya çayi(apigenin)
☕️Yeşil çay (kateşinler)
🫚Zencefil (gingerol)
🏵️Zerdeçal (curcumin)

Bu besinleri dozunu aşmadan tüketmenin faydasını görebiliriz. 🤭

*Kathryn T. Bieging 2014) Unravelling mechanisms of p53-mediated tumour suppression.
Nat Rev Cancer. 14(5): 359-370. do:10.1038/nrc3711.