Bilimsel Raporlar dergisinde geçen yıl yayımlanan bir araştırma, 26 sağlık çalışanının telefonlarından aldıkları örneklerde 1.307 farklı bakteri türü tespit etti. Bunların yanında, çeşitli mantar, virüs ve bakteriyofajlar da vardı. Sağlık çalışanlarının telefonları daha fazla enfeksiyon riski taşıyabilir, ancak sıradan bir kişinin telefonu da pek temiz sayılmaz. 2011 yılında yapılan bir başka araştırma, telefonların %16’sının, gıda zehirlenmesine neden olan E. coli bakterisi içerdiğini buldu .

  • E. coli dışında, telefonlarda en sık rastlanan bakteriler şunlardır:
  • Actinobacteria: tüberküloz, difteri ve bakteriyel vajinoz gibi hastalıklara neden olabilen geniş bir bakteri grubu
  • Citrobacter: idrar yolu enfeksiyonları, sepsis ve menenjit gibi ciddi enfeksiyonlara sebep olabilen bir bakteri
  • Enterococcus: menenjit dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteri
  • Staphylococcus: cilt enfeksiyonlarına yol açabilen yaygın bir bakteri

Telefonlarda ayrıca antibiyotiğe dirençli bakteriler de sıkça görülür. Sağlık çalışanlarının telefonları üzerinde yapılan bir çalışmada, örneklerin %69,9’unda çoklu ilaca dirençli bakteriler bulundu.

Başka bir çalışmada ise (Arizona Üniversitesi’nin yaptığı) telefonlar çoğu tuvaletten 10 kat daha fazla bakteri barındırıyor.

Telefonların bu kadar kirli olmasının sebebi, onları her yere götürmemiz ve sürekli kullanmamızdır. 2018’de yapılan bir ankete göre, ABD’deki insanların %75’i tuvalette telefonunu kullanıyor. Bu durumda telefonlarımızın kirlenmesi kaçınılmaz oluyor. Ortalama bir kişi telefonuna günde 2.617 kez dokunuyor . Bu dokunuşlar sırasında ellerimizden telefonumuza çeşitli mikroplar bulaşıyor. Bu mikroplar arasında hastalığa neden olanlar da var. Örneğin, yemek yerken telefonunuza dokunursanız, hastalanma riskiniz artabilir.

  • Sık sık yumuşak ve tüysüz bir bezle telefonunuzu silerek kirden arındırın, sonra da yüzde 70 izopropil alkol içeren bir mendil kullanın. Alkol, zararlı mikropları öldürecek ve telefonunuza zarar vermeden buharlaşacaktır.

Kaynak: IFLscience